Ağız İçi Yara

agiz-ici-yaraAğız İçi Yara ve Pratik Bitkisel Çözümler

Ağız ve dudakların iç taraflarında, dil ucunda, yanak içleri, dişetleri ve damakta mercimek büyüklüğünde çıkan kabarcıklara aft denir.

Başlıca nedeni stres olan aft, vücudun dirençsiz kaldığı zamanlarda daha sık ortaya çıkar. Bayanlarda erkeklere oranla daha fazla görülür.

Isırma, çarpma veya aız içi operasyonlarından sonra da oluşabilir. Tuzlu gıdalar, asitli içecekler, sigara, baharatlı yiyecekler de afta neden olabilir.

Uçuklar aftlara göre daha ağrılı ve enfekte özelliklere sahiptir. İçi sıvı dolu ağrılı yaralar, ağız içi ve dışı, hatta yüzün başka bölgelerinde de çıkabilirler. Vücudun direnci düştüğünde ortaya çıkarlar.

Ağız yaralarından kurtulmak ve yeniden oluşumunu engellemek için bolca havuç, maydanoz, kişniş ve ıspanak gibi A vitamini ihtiva eden besinlerden tüketilmelidir.

Pratik Bitkisel Çözümler

- Bir tutam kişniş kaynatılarak ağızda gargara yapılır.

- 2 bardak kaynar suya 12 gram kişniş konup, 10 dakika bekletilir. Bu karışımdan günde 3 bardak içilir.

- Toz haline getirilen kişniş, günde 3 defa 1 gram içilir.

- Kekik suyu ile gargara yapılır.

- 1 bardak suya 10 gram taze veya kuru ceviz yaprağı ya da cevizin dış kabuğundan (tof) konur. 5-10 dakika kaynatılıp oluşan suyla gargar yapılır.

- Narçiçeği toz haline getirilip, ağız içinde oluşan yaralara direk sürülür. Çiçekler haşlanıp gargara olarak da kullanılır. Nar kabuğu kaynatılıp, aynı suyla gargara yapılır.

- 10 gram karbonat 1 bardak suda eritilip, gargara yapılır.

Yorumlar : Ağız İçi Yara

  1. sude says:

    Merhabalaaar,diş doktorum bitkisel tedavinin yararlarının tıp tarafından kanıtlanmadığını söyledi. ama bildiğim kadarıyla; İlaçların çoğu bitkilerden yapılır. Bende de çok sık ağız yaraları oluşur. Adaçayını kesinlikle tavsiye ediyorum. Hem acıyı azaltıyor hem de yaranın çabuk iyileşmesini sağlıyor. Kısacası siyah çayı azaltın, bitkisel çaylara ağırlık verin. Böylelikle vücut direnciniz yükselecektir. umarım bir yararı olur sizlere de :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>